Безспілкова складна пропозиція із ставленням причини. Розділові знаки у складному безсполучниковому реченні

Тема: Двокрапка в складному союзі.

Цілі:

Освітні : формування умінь встановлювати смислові відносини між частинами безсоюзного складного речення, визначати інтонаційні особливості цих пропозицій і на цій основі правильно вибирати розділові знаки.

Розвиваючі : формувати в учнів позитивну мотивацію та готовність до сприйняття нового матеріалу; розвиток умінь зіставляти вивчений матеріал із новим, узагальнювати; розвиток творчих здібностей.

Виховні : виховання поваги до предмета; виховання любові до слова з прикладу матеріалу уроку.

Завдання особистісного розвитку:

Сприяти формуванню правильного мовлення учнів;

створювати умови для засвоєння нових знань про БСП, використовуючи елементи дослідження;

Розвивати вміння аналізувати мовний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

I Організаційний момент.

Сьогодні ми з вами говоритимемо про красу, неповторність, поетичність, багатогранність російської мови.

II Перевірка домашнього завдання

1.Вправа_________

2.Словарний диктант

Словниковий диктант. Правопис дієслів та дієприкметників.

Вони борються, бореться, заклеєний, клеїмий, ненавидимий, тримають, дихаючий, невичерпний, вони вагаються, вони лікують, вони сподіваються, чутний, видимий, плеканий, вони плекають, вони тануть, тане, голиться, стелиться, стелиться, .

III Актуалізація знань.

Прочитайте висловлювання К. Паустовського

Ще Пушкін говорив про розділові знаки. Вони існують, щоб виділити думку, привести слова у правильне співвідношення та дати фразі легкість та правильне звучання. Розділові знаки як нотні знаки: вони твердо тримають текст і не дають йому розсипатися”.

К.Г. Паустовський

Про що йдеться у цьому тексті? Тема висловлювання. (Про роль розділових знаків)

Призначення розділових знаків? (Відобразити на листі таку мову, щоб її можна було зрозуміти, відтворити однозначно, без варіантів)

Як ви розумієте вираз: “Тримати текст”? (Значить розчленувати його те щоб повідомити смислову і граматичну чіткість, означає домогтися відповідності сприйманого написаному. У художньому тексті розділові знаки передусім здійснюють граматичне і смислове членування тексту, і навіть використовуються передачі мелодії промови, її тембру і пауз, тобто інтонації. У усній промові це інтонація кінця речення, окликова інтонація, інтонація роз'яснювальна, протиставлення тощо інтонація передає деякі сенси і емоції, в письмовій промові ті ж смисли та емоції фіксуються розділовими знаками, тому читаючий, орієнтуючись на знаки препинання інтонації, а значить, і сенс, який інтонація в собі несе.

Чому цей вислів є епіграфом до нашого уроку?

IV Пояснення нового матеріалу.

1. Поставте розділові знаки, виділіть усно граматичну основу і поясніть постановку розділових знаків.

1) Спить вода, сплять латаття, сплять риби та птиці.

Латаття – водна рослина з великим плаваючим листям і білим, біло-рожевим або жовтим квітками, водяна лілія.

2) І згадав я батьківський дім, ущелину нашу та довкола в тіні розсипаний аул; мені чувся вечірній гул додому табунів і далекий гавкіт знайомих псів.

3) Батько любив говорити: немає музики солодше шуму дощу та шуму річки.

4) Величезний панський будинок, що потопає в зелені дерев та дикого винограду, стояв на пагорбі; він був видно тут усюди.

5) Природа є відкритим підручником життя: вона увібрала у собі вічну мудрість життя.

6) Я скажу: "Не треба раю, дайте батьківщину мою!".

Ключі. 1 (,) – 1 (;) – 2, 4 (:) – 3, 5, 6

Хлопці, які пропозиції викликали скруту?

Батько любив говорити: немає музики солодше шуму дощу та шуму річки. (3)

Природа є відкритим підручником життя: вона увібрала у собі вічну мудрість життя. (5)

Правильно, ця пропозиція зайва, в ній не можна поставити кому або крапку з комою. Воно стосується теми сьогоднішнього уроку.

Відкриваємо зошити, записуємо число та тему уроку.

Двокрапка у БСП”

Хто спробує сформулювати мету нашого уроку?

Мета: вивчити особливості постановки двокрапки у БСП.

4. Повторення теми "Постановка двокрапки у простій пропозиції".

Діти, яку тему слід повторити, перш ніж перейти до нової?

Постановка двокрапки у простій пропозиції.

Я звертаю вашу увагу на наступні пропозиції, написані на дошці. Читаємо пропозицію, пояснюємо правило.

Сніг лежав усюди: на схилах гори, на гілках дерев.

Чи варто заперечувати думку А. П. Чехова, що "у людині все має бути прекрасно: і обличчя, і одяг, і душа, і думки"

Якщо узагальнююче слово стоїть попереду однорідних членів, перед однорідними членами ставиться двокрапка.

Отже, застосовуючи правило постановки двокрапки, насамперед визначаємо структуру речення.

Тепер давайте з'ясуємо, коли слід ставити двокрапку в БСП.

Робота з таблицею (Вписати свої приклади, користуючись підручником).

Отже, двокрапка в БСП ставиться в трьох випадках(Запис на дошці).

Двокрапка в БСП

:[причина] (= тому, що)

:[пояснення] (= а саме, тобто)

:[доповнення] (= що (побачив, що…; і почув, що…; і відчув, що…)

Слайд 4. Перевіряємо приклади

5. Формування умінь та навичок.

V Закріплення.

1. Робота за картками.

Аналіз пропозицій

Проаналізуйте речення. Визначте значення частин БСП, звіряючись з таблицею “Знаки пунктуації в БСП”.

1. Птахів не було чути: вони не співають у години спеки. (Причина)

2. Я розумів: виручити нас може лише випадковість. (Додаток)

3. Мені стало соромно: я не міг закінчити розпочату мову. (Причина)

4. Собака був славний: вуха сторчком, хвіст кільцем, очі розумні-розумні. (Пояснення)

5. Схаменулась, дивиться Тетяна: Ведмедя немає; вона у сінях. (Додаток, мається на увазі в першій частині дивиться та бачить)

6. Дивний випадок трапився: у дорозі зовсім потратився. (Пояснення)

Взаємоперевірка (робота у парах).

Коментар вчителя.

Взаємозамінні союзні та БСП називаються синтаксичними синонімами.

Назвіть синтаксичні синоніми БСП із двокрапкою. (СПП з підрядними з'ясувальними та причини).

2.Робота з підручником? Стор _________

Вправа ________;

Дивовижне поруч". (Розминка)

3.Закінчити пропозиції:

Навколо було чудово:

Я озирнувся і побачив:

Перед нами постала дивовижна картина:

4.Тестування з наступною взаємоперевіркою по ключу

Безспілкові складні пропозиції

1. Закінчіть пропозицію: між частинами безсоюзної складної речення зі значенням перерахування ставиться: _________________________

2. Закінчіть речення: якщо всередині частин складної речення вже є коми або інші розділові знаки, то в цих безспілкових реченнях ставиться: _________________________

3. Вкажіть правильні твердження.

Двокрапка між частинами безсоюзного складного речення ставиться:

а) якщо друга частина вказує причину того, про що йдеться у першій частині;

б) якщо друга частина роз'яснює, розкриває зміст першої частини чи якихось її членів;

в) якщо перша частина вказує на час того, про що йдеться у другій частині;

г) якщо друга частина пояснює присудок першої частини.

4. Знайдіть пропозицію, яка відповідає схемі : [ причина ] (розділові знаки не проставлені):

а) Настане ранок рушимо в дорогу.

б) Дрова всі вийшли топити нічим.

в) Пасажири поспішали до відправлення поїзда, залишалося п'ять хвилин.

5. Яка схема відповідає пропозиції

Знизу було добре видно колона машин спускається з перевалу (знаки пунктуації не проставлені): а Б В) ;

6. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні:

Любіть книгу () вона допоможе розібратися в строкатій плутанині думок…

в) ставиться двокрапка, т.к. друга частина вказує причину того, про що йдеться у першій.

7. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні: Небо очистилося () замиготіли зірки:

а) ставиться кома, т.к. у реченні перераховуються явища, що послідовно відбуваються;

б) ставиться крапка з комою, т.к. частини менш тісно пов'язані за змістом;

в) ставиться двокрапка, тому що друга пропозиція доповнює зміст першого.

8. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні:

Раптом я відчуваю () хтось бере мене за плече і штовхає.

а) ставиться кома, т.к. у реченні перераховуються явища, що послідовно відбуваються;

б) ставиться крапка з комою, т.к. частини менш тісно пов'язані за змістом;

в) ставиться двокрапка, т.к. друга частина пояснює зміст першої.

9. Вкажіть пропозицію, в якій треба поставити крапку з комою.

а) Якось прокинувся він і бачить () проти його нори стоїть рак.

б) Ми побігли в сад, вбігли в альтанку, залиту сонцем, сіли в крісла () тут же з'явилися мама та Леонід.

в) Сидіти було незручно () щось заважало.

г) Вже темніло на траві з'явилася роса.

Ключ

1. Кома.

2. Крапка з комою.

3. а, б, г; 4 в; 5. б; 6. в; 7. а; 8. в; 9. б.

5” - 9; “4” - 7 - 8; “3” - 5 – 6.

VI Виставлення оцінок за урок.

VII Домашнє завдання. Параграф 19.

Виписати шість БСП із творів художньої літератури та пояснити постановку розділових знаків.

4. Завдання для тих, кому цікаво. Написати твір - міркування на тему: "Роль двокрапки в реченні".

VIII Підсумки уроку. Рефлексія.

Що ви дізналися нового? Що вам сподобалось? Що не вийшло?

Технологічна карта

Двокрапка в безсполучниковій складній пропозиції.

1.Словарний диктант. Правопис дієслів та дієприкметників.

Вони бореться, бореться, заклеєний, клемий, (не)навидимий, що тримають, дихає, (не) вичерпується, вони вагається, вони лікує, вони сподіваються, чутний, видимий, лелемий, вони лелет, стелиться, залежний, вони залежать

2.Пояснювальний диктант

1. Поставте розділові знаки, виділіть граматичну основу і поясніть постановку розділових знаків.

2. Дані пропозиції необхідно згрупувати за певним принципом.

1) Спить вода сплять латаття сплять риби та птиці.

2) І згадав я батьківський дім ущелину нашу і навколо в тіні розсипаний аул мені чувся вечірній гул додому табунів, що біжать, і далекий гавкіт знайомих псів.

3) Батько любив говорити немає музики солодше шуму дощу та шуму річки.

4) Величезний панський будинок потопаючий у зелені дерев і дикого винограду стояв на пагорбі він був видно тут усюди.

5) Природа є відкритим підручником життя вона увібрала у собі вічну мудрість життя.

6) Я скажу Не треба раю дайте батьківщину мою.

3.Аналіз пропозицій

1. Птахів не було чути: вони не співають у години спеки.

2. Я розумів: виручити нас може лише випадковість.

3. Мені стало соромно: я не міг закінчити розпочату мову.

4. Собака був славний: вуха сторчком, хвіст кільцем, очі розумні-розумні.

5. Схаменулась, дивиться Тетяна:

Ведмедя немає; вона у сінях.

6.Дивний випадок стався: у дорозі зовсім потратився.

4.Пояснювальний диктант. Розставити розділові знаки.

Не залишайте одних матерів вони від самотності старіють. (А.Дементьєв) Листи більше, ніж спогади на них, запеклася кров подій. (А.Герцен) Скажи поколінь іншого століття нехай ніколи людина в людину жодного разу не вистрілить на землі. (Е.А.) Тепер я знаю за моїм вікном не тільки мені належать дерева. (С.Маршак) Любіть книгу, вона допоможе розібратися в житті. Картина змінилася сніг стаяв волога земля диміла. Раптом відчуваю хтось тягне мене убік. Скажи мені гілка Палестини де ти росла де ти цвіла.

Творча робота. Продовжити пропозиції.

Строго дотримуйтесь правил вуличного руху: …

Не смітіть на вулиці: …

Необхідно дотримуватися на вулиці тиші: …

Навколо було чудово: …

Я озирнувся і побачив: …

Перед нами постала дивовижна картина: …

Знайди «Третє зайве»

1.Пам'ятай про школу:

тільки з нею

станеш будівельником радісних днів. (В, Маяковський)

2. Таким друзям у світі

не страшно нічого:

один за всіх у світі,

і всі за одного. (С.Михалков)

3. Як отчий дім, як старий горець гори,

люблю я землю, тінь її

лісів, і моря гуркіт, і зірок

візерунки та дивні будівлі хмар. (В.Брюсов)

Залежно від значення, смислових відносин між простими реченнями в безсполучникових складних реченнях використовуються такі розділові знаки: кома, крапка з комою, двокрапка, тире. Для перевірки значення безсоюзної складної пропозиції можна використовувати синонімічні конструкції складносурядних або складнопідрядних речень.

Комау безспілковому складному реченні ставиться у разі, якщо прості пропозиції пов'язані відносинами перерахування (одночасності і послідовності). Між простими пропозиціями можна вставити спілку та .

СР: Завірюха не вщухала, небо не прояснилося(Пушкін). - Завірюха не вщухала, і небо не прояснялось; Потяг пішов швидко, його вогні скоро зникли, через хвилину вже не було чути шуму(Чехів). - Поїзд пішов швидко, і його вогні скоро зникли, і за хвилину вже не було чути шуму.

Крапка з комоюу безспілковому складному реченні ставиться у разі, якщо прості пропозиції пов'язані відносинами перерахування, але віддалені друг від друга за змістом чи значно поширені:

Ліворуч чорніла глибока ущелина; / 1 за ним і попереду нас темно-сині вершини гір, пориті шарами снігу, малювались на блідому небосхилі, що ще зберігає останній відблиск зорі/ 2 (Лермонтов).

Двокрапка в безсоюзномускладному

1. Друга проста пропозиція пояснює зміст першого (відносини пояснення). Перед другою пропозицією можна поставити слова а саме, тобто.

СР: Страшна думка майнула в моєму розумі: я уявив її в руках розбійників(Пушкін). - Страшна думка майнула в моєму розумі, а саме: я уявив її в руках розбійників.

Зверніть увагу!

Двокрапка ставиться обов'язково, якщо у першому реченні безспілкової складної пропозиції є слова так, такий, такий, однеі т.п., конкретний зміст яких розкривається у другому реченні.

Звичай мій такий: підписано, так з плечей геть(Грибоєдов); Я вам скажу тільки одне: не можна сидіти склавши руки(Чехів).

2. Друга проста пропозиція доповнює зміст першого (додаткові відносини). Перед другою пропозицією можна вставити союз.

СР: Я знав: удар долі мене не обійде(Лермонтов). - Я знав, що удар долі не обійде мене.

Зверніть увагу!

Іноді у першому реченні є дієслова визирнути, озирнутися, прислухатисята ін.; словосполучення підняти очі, підняти головута ін, що попереджають про подальший виклад. У цьому випадку між частинами безсоюзного речення можна вставити не просто союз що, а поєднання слів: і побачив, що; і почув, що; і відчув, щоі т.п.

СР: Я визирнув з кибитки: все було морок і вихор (Пушкін). - Я виглянув із кибитки і побачив, що все було мороком і вихором; Він подумав, понюхав: пахне медом(Чехів). - Він подумав, понюхав і відчув, щопахне медом.

3. Друга проста пропозиція вказує на причину того, про що йдеться в першому реченні (причинні відносини). Перед другою пропозицією можна вставити причинний союз.

СР: Тепер все у домі мали суворий вираз: землетрус був не до добра(Тинян). - Тепер всі в будинку мали суворий вираз, бо землетрус був не до добра; Птахів не було чути: вони не співають у години спеки(Тургенєв). - Птахів не було чути, бо вони не співають у години спеки.

Тирі у безсоюзномускладномуречення ставиться у таких випадках:

1. Друга проста пропозиція містить несподіване приєднання, вказівку на швидку зміну подій. Перед другою пропозицією можна вставити слова і раптом, і несподівано, і раптово, і одразу:

Сир випав - з ним була шахрайка така(Крилів). - Сир випав, і несподівано з ним була шахрайство така; Дунув вітер - все здригнулося, ожило, засміялося(М. Горький). - Дунув вітер, і одразу все здригнулося, ожило, засміялося.

2. У другому реченні складної безспілкової пропозиції виражено протиставлення. Між простими пропозиціями можна вставити а, але .

СР: Служити б радий - прислужуватись нудно(Грибоєдов). - Служити б радий, а служити нудно; Він гість – я господар(Багрицький). - Він гість, а я господар.

3. Друга пропозиція містить слідство, результат, висновок. Між частинами можна вставити слова тому, тоді, в результаті.

СР: Я вмираю - мені нема до чого брехати(Тургенєв). - Я вмираю, тому мені нема до чого брехати; Я б у льотчики пішов - хай мене навчать(Маяковський). - Я б у льотчики пішов, тож хай мене навчать.

Примітка.Якщо значення слідства не виражене інтонаційно, замість тире ставиться кома, наприклад: Людина не голка, знайдемо(Чехів).

4. У першому реченні є значення часу чи умови. Перед першою частиною можна поставити спілки коли, якщо .

СР: Кішки гризуться - мишам привілля (прислів'я). - коли кішки гризуться, мишам привілля; Буде дощ – будуть і грибки (Пушкін). – Якщо буде дощ, будуть і грибки.

ПриміткаЯкщо друга пропозиція в безспілковійскладному реченні починається з частки так, то замість тире ставиться кома, наприклад: Кожному давати на горілку, так само скоро доведеться голодувати(Пушкін).

5. У другому реченні міститься порівняння. Між простими пропозиціями можна поставити спілки начебто.

СР: Промовляє слово - соловей співає(Лермонтов). - Промовляє слово, ніби соловейка співає.

6. Друга пропозиція у складному безсполучниковому реченні має приєднувальне значення і починається словами так, такий, такий:

Наказ є наказ – так його виховали(Воробйов).

Друга пропозиція має приєднувальне значення і перед ним можна поставити слово це (іноді слово це є в самому реченні):

План розбору безсоюзної складної пропозиції

  1. Вказати тип складної пропозиції (безспілкова складна пропозиція).
  2. Вказати, з скількох частин складається складна пропозиція (виділити граматичні основи).
  3. Вказати значення (смислові відносини) між частинами безспілкової пропозиції. Обгрунтувати постановку розділового знака (кома, крапка з комою, двокрапка, тире).
  4. Побудувати схему безсполучникової складної пропозиції.

Зразок розбору

Дуб тримається - до землі тростина припала(Крилів).

Безспілкова складна пропозиція; складається з двох простих частин: 1) дуб тримається; 2) до землі тростина припала; граматичні основи: 1) дуб тримається; 2) тростинка припала. Друга пропозиція містить протиставлення (між частинами можна вставити союз а: Дуб тримається, а до землі тростина припала). Тому між частинами складної безспілкової пропозиції ставиться тире.

- .
протип.

Залежно від характеру смислових відносин між частинами безсоюзного складного речення (БСП) ставиться тире, двокрапка або кома. Якщо частини безсполучникового складного речення значно поширені або ускладнені, то між ними може стояти крапка з комою. Постановка тире пов'язані з відносинами протиставлення, слідства, порівняння, пояснення, швидкої зміни подій чи приєднання. Двокрапка відбиває відносини пояснення, причини. В інших випадках ставиться кома.

Завдання

1. Виберіть тільки розділові знаки, які ставляться між частинами складного речення.

Дефіс, кома, крапка з комою, тире, дужки, двокрапка, лапки.

  • 2. Розподіліть умови залежно від постановки розділового знаку - тире або двокрапки.
  • 1. У частинах БСП виражається швидка зміна подій.
  • 2. Друга частина БСП вказує на підставу чи причину того, про що йдеться у першій.
  • 3. Перша частина БСП вказує на час або умову вчинення дії, про яку йдеться у другій частині.
  • 4. Друга частина БСП протиставлена ​​першою.
  • 5. У першій частині БСП є дієслова бачити, чути, відчувати,які попереджають про те, що далі буде виклад будь-якого факту або опису.
  • 6. У першій частині БСП знаходяться вказівні слова (так, такий, такий),зміст яких розкривається у другій частині.
  • 3. Відновіть правила. Наведіть приклади.
  • 1. Якщо частини безсоюзної складної пропозиції ставляться одна до одної як дія та її результат, то між частинами ставиться...
  • 2. Між частинами безсоюзної складної пропозиції ставиться двокрапка, якщо...
  • 3. Між частинами безсоюзної складної пропозиції ставиться тире, якщо...
  • 4. Встановіть смислові відносини між частинами складної речення та визначте, який знак слід поставити на місці пропуску.
  • 1. Хочеш дізнатися більше _ на серйозну книгу.
  • 2. Більшість людей вірять у справедливість – справедливість, як правило, означає для них користь.
  • 3. Сергій став лідером - друзі його теж стали іншими, хоча нічого в ньому не змінилося.
  • 4. Успішні люди пишаються своїми перемогами - невдахи обговорюють промахи інших.

A. У другій частині пропозиції – пояснення чи причина; двокрапка.

Б. У другій частині пропозиції – протиставлення; тире.

B. У другій частині пропозиції – висновок або слідство; тире.

Г. У першій частині пропозиції – умова; тире.

5. Прочитайте китайські прислів'я. Співвіднесіть їх із запропонованими варіантами смислових відносин, які виникають між частинами безсполучникового складного речення. Відповідно до вибору варіанта поставте розділові знаки.

Варіанти смислових відносин: а) протиставлення; б) причина;

  • в) слідство; г) умова; д) аналогія.
  • 1. Гниле дерево не годиться на стовпи підла людина не годиться в правителі.
  • 2. Розумна людина може сміливо виправити свої помилки дурень свої недоліки не сміє навіть визнати.
  • 3. Батьки садять дерева, нащадки насолоджуються прохолодою.
  • 6. Вкажіть смислові відносини між частинами складного речення. Відповідно до них поставте розділові знаки.
  • 1. Розумна людина говорить своїми справами безглуздий мовчить.
  • 2. На засохлому дереві немає листя в порожніх словах немає користі.
  • 3. Виток чистий у гирлі вода чиста.
  • 4. Нероба вмирає від холоду ненажера від голоду.
  • 5. Не проси людей допомоги вони будуть привітні з тобою.
  • 6. Правди не спростуєш брехню боїться правди.
  • 7. Прочитайте складні пропозиції, в яких ставиться двокрапка. Поновіть правило за прикладом.

Тетяна починає свій лист, як належить: вона звертається до Онєгіна на «ви», пояснює мотиви свого вчинку. Тетяна зовсім не знає Онєгіна: вона бачила його один раз, та ще чула несхвальні розмови «розважливих сусідів» (М. Долініна. Прочитаємо «Онегіна» разом).

  • 8. Прочитайте складні пропозиції. Складіть схеми, що пояснюють постановку розділових знаків.
  • 1. Хандра гірша за холеру: одна вбиває тільки тіло, інша вбиває душу (А. С. Пушкін. З листа Дельвігу). 2. Пушкін сумно і насмішкувато дивиться на старих Ларіних: адже вони добрі, по суті, люди, а як тьмяно і дрібно живуть! (Н. Долініна. Прочитаємо «Онегіна» разом). 3. Але ж і доля Тетяни, на наш погляд, жахлива: замкнена в селі серед диких людей, вона хоч-не-хоч змушена повторити життя своєї матусі, вийшовши заміж за якогось сина Скотініних (М. Долініна. Прочитаємо «Онєгіна» разом ).
  • 9. Розставте пропущені розділові знаки. Розподіліть пропозиції залежно від того, який знак ставиться на місці пропуску, за трьома групами: 1) кома; 2) тире; 3) двокрапка.
  • 1. Завдяки пам'яті минуле входить в теперішнє майбутнє як

б передбачається реальним, пов'язаним із минулим (Д. З. Лихачов).

  • 2. Любиш кататися_люби та саночки возити (прислів'я). 3. Війна перетворює на диких звірів людей, народжених щоб бути братами (Ф. Вольтер).
  • 4. Слово - вираз думки_і воно може служити з'єднанню і поділу людей ... (Л. Н. Толстой) 5. Людина_яка думає тільки про себе і шукає

у всьому своїй вигоді, не може бути щасливим (Сенека). 6. Розумно говорити

одноманітно жовтіють пологі пагорби, що вже звільнилися від снігу (І. С. Со-

колів-Мікітів). 8. Дивуєшся коштовності нашої мови_що ні звук, то

і подарунок ... (І. В. Гоголь) 9. Для нас він (Гоголь) був більше, ніж просто письменник_він розкрив нам нас самих (І. С. Тургенєв). 10. І колючою гілкою ялина

у вікно стукала_як стукає часом мандрівник запізнілий (А. Плещеєв). 11. Бувають

осінні ночі, оглухлі та німі_коли безвітря стоїть над чорним лісистим краєм (К. Г. Паустовський). 12. Колосся тихо б'ють вас по обличчю

чіпляються за ноги_перепела кричать кругом_кінь біжить лінивою риссю

  • (І. С. Тургенєв).
  • 10. Прочитайте тексти. Спишіть, розставляючи знаки пунктуації.
  • 1. Літо синіють небеса я сиджу у дворі на сходинці залізних сходів. Я читаю, книга лежить на колінах у дворі порожньо все на дачах недільний день. Вчора я нарізав вказівний палець склом. Поріз був глибокий мене водили до аптеки заливали рану колодієм.

В аптеці було прохолодно, темно і водночас саме в аптеці найбільше давалося взнаки що зараз літо, як найбільше відчувається літо в спальні вранці коли відкриття віконниці розпочато і не завершено (Ю. Олеша. Я дивлюся в минуле).

2. М'яч щохвилини летів у ворота. Він ударявся об їхні штанги вони стогнали з них сипалося вапно... Володя схоплював м'яч у такому польоті, коли це здавалося математично неможливим. Вся публіка, вся жива похилість трибун ставала ніби крутішою, - кожен глядач підводився, виштовхуваний страшним нетерплячим бажанням побачити нарешті найцікавіше - вбити гол. Суддя вкидав на ходу свисток у губи, готовий засвистіти вбити... Володя не схоплював м'яч він зривав його з лінії польоту і, як порушивши фізику, зазнавав приголомшливої ​​дії обурених сил. Він злітав разом з м'ячем, закрутившись, точнісінько нагвинчуючись на нього він обхоплював м'яч усім тілом колінами животом і підборіддям накидаючи свою вагу на швидкість м'яча (Ю. Олеша. Заздрість).

З двокрапкою складаються із двох і більше частин, у своїй кожна їх має певний сенс. Саме від нього залежить вибір того чи іншого пунктуаційного знака.

1. Цей ставиться у тому випадку, якщо наступна пропозиція (або їх група) вказує на ту причину, через яку сталося те, про що йдеться в першому. Наприклад: "Не вдалося Андрієві влаштувати свого брата учнем майстра: таких молодих туди не брали", "Матроси залишилися спати на палубі: унизу стало нестерпно задушливо"

2. Двокрапка в безсоюзному застосовується і тоді, коли наступна пропозиція (або їхня група) розкриває суть всього першого речення або одного його члена. Тоді між його складовими частинами замість розділового знаку легко вставити а саме(Пояснювальний союз). Наприклад: "У будинку потихеньку починали шуміти: в одному кінці рипнули двері; стали чути кроки у дворі; у кімнаті хтось чхнув", "Незабаром і я знайшов щастя: до мене повернулася дочка". Ставиться двокрапка між кількома частинами такої пропозиції і тоді, коли перша містить займенникові слова.

Конкретне значення слів так, одне, такий, такийі т. п. тлумачить друга частина. Наприклад: "Всі люди там такі: пліткар на пліткарі сидить і пліткарем поганяє", "Одне було ясно: він ніколи не повернеться назад". Також слід уточнити, що у складному безспілковому реченні одне займенникове слово пояснюється повністю другою частиною. Це той випадок, коли після нього використовується двокрапка. Наприклад: "Прошу вас тільки про одне: вирішуйте швидше". А в простій безсполучниковій пропозиції вона доповнюється лише пояснювальним словом, після неї ставиться тире. Наприклад: "У відносинах із чужими людьми батько вимагав лише одного - зберігати пристойності".

3. Двокрапка в безсоюзному реченні вживається у тому разі, коли перше речення містить дієслова озирнутися, визирнути, прислухатися, а також ті, які позначають дію, що попереджає про те, про що викладатиметься далі. Замість пунктуаційного знака між його частинами легко вставити спілку щоабо навіть поєднання слів: і помітив, що; і побачив, що. Іноді в цих випадках ставлять тире, хоча краще все ж таки ставити саме двокрапку. Наприклад: "Я подивилася у вікно: на чистому небі з'являлися зірки", "Я озирнувся: навколо тріумфувала і панувала ніч". У цих прикладах друга пропозиція розкриває зміст першого, доповнює його.

4. Двокрапка застосовується також, якщо наступна його частина представлена ​​у вигляді прямого питання. Наприклад: "Я йшов зараз, з вами говорив і весь час думав: чому ж вони не змінюються?", "Ти краще мені ось у чому зізнайся: чи правда, що ти в неї досі закоханий?"

Двокрапка в безсполучниковій складній пропозиціїу газетних заголовках

Коли назва статті розпадається на дві частини – це окремий випадок постановки даного. Називна тема – перша частина заголовка – вказує на проблему в цілому, на особу, місце дії тощо. А продовження назви вже конкретизує те, про що було згадано на початку. Наприклад: "Діти: бажані та не дуже".

Довідник з російської мови. Пунктуація Розенталь Дітмар Еліяшевич

§ 44. Двокрапка в безсполучниковій складній пропозиції

Двокрапкав безспілковому складному реченні ставиться у тих випадках, коли основна частина висловлювання (відповідна іноді головній частині у складнопідрядному реченні) міститься в першій частині складної пропозиції, а в другій частині полягає пояснення, розкриття змісту, вказівка ​​на причину і т. д. (ця частина у сенсовому відношенні близька до придаткової частини або пояснювальній пропозиції).

1. Двокрапкаставиться, якщо друга частина (одна або кілька речень) розкриває зміст першої частини (між обома частинами можна вставити слова а саме): Погода була жахлива: вітер вив, мокрий сніг падав пластівцями(П.); Страшна думка майнула в моєму розумі: я уявив її в руках розбійників(П.); Дубровський приставив ґнот, постріл був вдалий: одному відірвало голову, двоє поранено.(П.); Справді, шинель Акакія Акакійовича мала якийсь дивний пристрій: комір її зменшувався з кожним роком більше, бо служив на підточування інших частин.(Р.); Якусь особливу старість помітив він на всіх сільських будівлях: колода на хатах була темна і стара; багато дахів прозирали, як решето; на інших залишався тільки коник вгорі та жердини по сторонах у вигляді ребер(Р.); Про одне прошу вас: стріляйте швидше(Л.); Ось мої умови: ви нині ж публічно відмовитеся від наклепу і проситимете у мене вибачення(Л.); З ранньої молодості Тетяну тримали у чорному тілі: працювала вона за двох, а ласки жодної ніколи не бачила.(Т.); Приємно після довгої ходьби та глибокого снулежати нерухомо на сіні: тіло ніжиться і нудиться, легким жаром пашить обличчя, солодка ліньки стуляє очі(Т.); Протягом ранку та середини дня Оленін весь був занурений в арифметичні розрахунки: скільки він проїхав верст, скільки залишається до першої станції, скільки до першого міста, до обіду, до чаю, до Ставрополя і яку частину всієї дороги складає проїхане(Л.Т.); У хаті помалу порушувалася тиша: десь рипнули двері; почулися чиїсь кроки; хтось чхнув на сінові(Гонч.); У всьому селі було лише два порядні будиночки: в одному містилося волосне правління, в іншому жив Цибукін, єпіфанський міщанин(Ч.); Порушення старого пройшло, і тепер давалася взнаки втома: язик його заплітався, голова тремтіла, очі сльозилися(Кор.); Він відчував себе недобре: тіло було слабке, в очах відчувався тупий біль(Купр.); Темний ліс гарний у яскравий сонячний день: тут і прохолода і світлові дива(Пришв.); Тут його осяяла думка: партизани мають бути десь тут, поблизу(Підлога.); Поведінка Нагульнова все розцінювали по-різному: одні схвалювали, інші осудили, деякі стримано мовчали.(Ш.).

2. Двокрапка ставиться обов'язково, якщо в першій частині безсоюзної складної речення є слова так, такий, такий, однеі т. п., конкретний зміст яких розкривається у другій частині: Звичай мій такий: підписано, так з плечей геть(Гр.); Як усі московські, ваш батюшка такий:хотів би зятя він із зірками та чинами(Гр.); Одне було безперечно:тому він не повернеться(Т.); Я це зроблю так:викопаю біля самого каменю велику яму.(Л.Т.); Питання для Кутузова тепер полягало лише в тому:невже це він припустив Наполеона до Москви (Л.Т.).

Примітка. Зазвичай розрізняється пунктуація в безсполучникових складних реченнях, у яких друга частина розкриває зміст займенникового слова одне,наявного в першій частині (ставиться двокрапка),і в простих реченнях, у яких слово однероз'яснюється пояснювальним членом речення, а не цілим реченням (ставиться тире).

СР: Я вам скажу тільки одне: не можна сидіти склавши руки(Ч.). - У відносинах із сторонніми він вимагав одного - збереження пристойності(Герц.) (Див. § 23, п. 1).

3. Двокрапкаставиться між частинами безсоюзного складного речення, якщо в першій з них за допомогою дієслів бачити, дивитися, чути, знати, розуміти, відчуватиі т. п. робиться попередження, що далі буде виклад будь-якого факту або якийсь опис (у цих випадках між частинами можна вставити союз що): З неспокоєм я вистрибнув з кибитки і бачу:матінка зустрічає мене на ганку з виглядом глибокого прикрості(П.); Я відчував:вся кров моя в обличчя мені кинулася(П.); Поповз я по густій ​​траві вздовж по яру, дивлюся:ліс скінчився, кілька козаків виїжджають із нього на галявину(Л.); За кілька хвилин піднімаюся і бачу:мій Карагез летить, розвіваючи гриву(Л.); Ти сам помітив:день у день я в'яну(Л.); Раптом я відчуваю:хтось бере мене за плече і штовхає(Т.); Я говорю:не здамся(Л.Т.); Пам'ятаю також:вона любила добре одягатися і пирскатися духами(Ч.); Я розумію:вам важко зараз сказати про цілі, які переслідує література(М.Г.); Євреїнов так добре доводивмені: університети потребують саме таких хлопців, як я(М.Г.), Вранці, прокинувшись, Гейзер відчув:закрите праве око(Фед.); Я тобі точно скажу: у тебеє талант(Ф.); Він вірить:для його солдатів і довгий шлях вперед коротший за короткий шлях назад(Сим.); Люди знали:десь дуже далеко від них йде війна(Аж.); Федір зрозумів: мовайшлося про зв'язок(Фурм.); Він бачив:вставала земля з попелу, непокорена земля(Горб.); Олексій вирішив:досить тягнути(Підлога.).

Примітка. За відсутності відтінку попередження у першій частині пропозиції даного типу після неї замість двокрапки ставиться кома:Чую,земля затремтіла(Н.).

Якщо друга частина – пропозиція неповна, то перед нею може ставитися тире: Я думав - вовк(про постановку тире у подібних випадках див. також § 45, п. 7).

4. Двокрапкаставиться між частинами безсоюзного складного речення, якщо у першій частині є дієслова визирнути, озирнутися, прислухатисяі т. п., а також вирази типу підняти очі, підняти голову,попереджаючі про подальший виклад; у цих випадках між частинами безспілкового складного речення можна вставити слова і побачив (почув, відчув), щоі т.п.: Я виглянув із кибитки:все було морок і вихор(П.); Я звів очі: надаху хати моєї стояла дівчина(Л.); Обертаюся:Грушницький!(Л.); Обломов озирнувся:перед ним наяву… стояв справжній, дійсний Штольц(Гонч.); Я подивився навколо:урочисто і царственно стояла ніч(Т.); Я прокинувся:зоря вже займалася(Т.); Я підняв голову:перед вогнем, на перекинутій діжці, сиділа мельничиха (Т.);Варвара прислухалася:донісся шум вечірнього поїзда(Ч.); Він подумав, понюхав:пахне медом(Ч.); Я глянув у вікно:на безхмарному небі спалахували зірки(М.Г.); Сорока підвів голову:вгорі крізь тонку пару морозу блищала золота Ведмедиця(Сер.); Лукашин зупинився, подивився:у рові накопичувалася вода(Пан.); Я постояв, прислухався до звуків:потяг.

У цих випадках зустрічається також постановка тире замість двокрапки для передачі різних додаткових відтінків значення: Подивився на ополонку -вода дрімала(Шишк.) (СР: …а там вода дрімала); Він виглянув із кімнати.жодного вогника у вікнах(Пан.) (пор.: …але жодного вогника у вікнах); Повертаюсь -людина в німецькій касці(Медв.) (СР: .. а там людина в німецькій касці). Див. § 72, п. 3.

5. Двокрапкаставиться перед прямим питанням, включеним до складу складної пропозиції без союзу (див. § 2, п. 5): Постає питання тепер: що робило наше суспільство останні 20- 30 років?(Добр.); Тільки я не розумію: як вона могла тебе вкусити?(Ч.); Досі дивним і нерозгаданим залишається: хто ж цієї фатальної ночі дивізійну школу зняв з варти? (Фурм.); Я пройшов до хвіртки мокрою травою, відчуваючи тривогу: хто ж розгляне перший трактор у такому непроглядному тумані?(Перш.) Порівн.: Можливо, природа підказує нам: користуйтесь красою, приймайте її(Гран.) – своєрідний еквівалент прямої мови.

6. Двокрапкаставиться між частинами безсоюзного складного речення, якщо друга частина вказує підставу чи причину того, про що йдеться в першій частині (між обома частинами можна вставити причинні спілки тому що, оскільки, оскількиі т.п.): Однак настав час вставати: вже без чверті шість(П.); Сумний я: зі мною друга немає(П.); Він почервонів: йому було соромно вбити чоло століття беззбройного(Л.); Не таю, мені стало страшно: на краю безодні, що загрожує, я лежав(Л.); Я не міг заснути: переді мною в темряві все крутився хлопчик із білими очима.(Л.); До сукнів, полотнів і домашніх матерій страшно було рушити: вони зверталися в пилюку.(Р.); Даремно ви дивитеся навколо на всі боки: немає виходу з нескінченних тундрів(Гонч.); Добре, що Лемм нас не чув: він би непритомний упав(Т.); Місяця не було на небі: вона на той час пізно сходила(Т.); Над Герасимом, однак, глумитися не всі наважувалися: він жартувати не любив(Т.); Птахів не було чути: вони не співають у години спеки(Т.); І Жилін зажурився: бачить – справа погана(Л.Т.); Тільки біля млина злиться річка: немає їй простору, неволя гірка(Н.); Він навіть злякався: так було темно, тісно та нечисто(Ч.); Науку треба любити: у людей немає сили більш потужної та переможної, ніж наука(М.Г.); Хвалили землю: добра; лаяли клімат: нерівний, сухий(Шкіра); У Мексиці похвалити річ у чужому будинку не можна: її завертають вам у папірець(М); Іноді коні провалювалися по черево: ґрунт був дуже в'язким(Ф.); Вікна в бараку то освітлювалися, то гасли: хтось чоркав сірники(Ф.); Сергійко помовчав: він не любив словесних присяг і запевнень(Ф.); Степан боявся підійти до берега: слизько(Шишк.); Осінь та зиму Павло не любив: вони приносили йому багато фізичних мук(Н.О.); Сабуров нервувався: йому хотілося відвести Проценка кудись униз(Сим.); Я взагалі ставлюся негативно до будь-яких інсценувань: удачі тут бувають рідко(Ов.).

Примітка. За відсутності попереджувальної інтонації двокрапка у випадках не ставиться: Зараз не поїдеш, спекотно(Ч.).

7. Особливий випадок постановки двокрапкизнаходимо в газетних заголовках типу: Космос: літати чи ні; Бажов: читач та книголюб.(Див. розділ 16.)

8. Зрідка в безсоюзному складному реченні, що складається з трьох частин, зустрічається постановка двох двокрапок (на різних підставах або з одним і тим самим підставою): Ну, так це зрозуміло: душа не яблуко: її не розділиш(Т.); Ви все приставали до мене: вивчи-но нас музиці та французькому діалекту: ось вам і француз, і на фортепіянах грає(Т.); Її пристрасть до чистоти доводила її до самозабуття: вона могла цілий день чистити, прибирати, мити, прати пил і уряджать хату несподівано майстерно: то, бувало, розвісить рушники з викладу на вікнах, то взимку над картинками і на дзеркальці прилаштує золоті соломи, а влітку - пучки квіточок, які схожі збере на садибі(Гл.); Про весняну пору і говорити не треба: дружно цвіте черемха, білим-біло, злегка запаморочиться голова, і розгубишся на мить: як же так?(Сол.); Однак це мене не втішило нітрохи: думка, раз вона спала на думку, далеко не піде і, коли треба, неодмінно повернеться, а глухар полетів, і обличчя цього дня, який таким ніколи не повернеться, визначилося: я проґав глухаря(Пришв.); А в келії було вже не так темно, як у першу хвилину, коли згасла коптилка і зламався сірник: невиразно стали видно контури лежанки, подушки на ліжку і діжка з водою: то напівкруглі віконця, чудово посвітлішавши, лили в келлю сніговий, місячний, сумний світло глибокої зими(Берг.).

Зазвичай у цих випадках, щоб уникнути скупчення двокрапок у реченні, одне з них замінюють знаком тире: "Маси читачів" не існує, навіть якщо книга виходить масовим тиражем: читачі читають по-різному - бувають книги, в яких одне доступне всім, інше лише деяким(Ер.); Є в цій книзі одна особливість – одразу відчуваєш, що вона написана живописцем: читач бачить пейзажі, сцени, людей(Ер.); Командування впевнено доручало Воробйову найвідповідальніші бойові справи: за короткий термін стало очевидним - цей лейтенант, що здається ще підлітком, зовсім недавно випущений з училища, став вольовим, винахідливим і, головне, досвідченим командиром; Я слухав його уважно: пам'ятаю старе правило – краще все вислухати до кінця, а потім лише ставити запитання чи заперечувати.

З книги Правила російської орфографії та пунктуації. Повний академічний довідник автора

Розділові знаки в безсполучниковому складному реченні § 127. Між частинами безспілкового складного речення при перерахуванні ставиться кома: Океан з гулом ходив за стіною чорними горами, завірюха міцно свистала в обтяжілих снастях, пароплав весь тремтів (Бун.); Темнішало,

З книги Правила російської орфографії та пунктуації. Повний академічний довідник автора Лопатін Володимир Володимирович

у безспілковому складному реченні кома між частинами пропозиції при перерахуванні. § 127 перед останньою частиною речення з союзом і § 127, також § 25 крапка з комою між поширеними частинами речення § 128 між частинами речення, що являють собою

автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 112. Двокрапка в складнопідрядному реченні Двокрапка ставиться перед підрядним союзом у тих рідкісних випадках, коли в попередній частині складної пропозиції міститься особливе попередження про подальше роз'яснення (в цьому місці робиться тривала пауза і

З книги Довідник з правопису та стилістики автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

XXX. Розділові знаки в складному союзі без союзу § 116. Кома і крапка з комою в складному союзі без союзу 1. Між частинами складної пропозиції без союзу ставиться кома, якщо ці частини тісно пов'язані між собою за змістом, наприклад: Бліді щіки впали,

З книги Довідник з правопису та стилістики автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 116. Кома і крапка з комою в складному союзі безсполучниковому 1. Між частинами складного союзу ставиться кома, якщо ці частини тісно пов'язані між собою за змістом, наприклад: Бліді щоки впали, очі стали великі, великі, губи горіли (Лермонтов);

З книги Довідник з правопису та стилістики автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 117. Двокрапка в складному реченні безспілковому Двокрапка в складному речовому безсполучнику, що розпадається на дві частини, ставиться: l) якщо друга частина (одна або кілька пропозицій) роз'яснює, розкриває зміст першої частини (між обома частинами можна вставити

З книги Довідник з правопису та стилістики автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 118. Тирі в складному союзі без союзу Тирі в складному союзі, що розпадається на дві частини, ставиться: 1) якщо в другій частині міститься несподіване приєднання, вказівку на швидку зміну подій (між обома частинами можна вставити союз і), наприклад:

автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

XXX. ЗНАКИ ВІДПРИЄМСТВА У БЕЗСПІЛЬНОМУ СКЛАДНОМУ ПРОПОЗИЦІЇ § 116. Кома і крапка з комою в складному союзі без союзу 1. Між частинами союзної складної пропозиції ставиться кома, якщо ці частини тісно пов'язані між собою за змістом, наприклад: Бліді щокипали

З книги Довідник з правопису, вимови, літературного редагування автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 116. Кома і крапка з комою в складному союзному складі 1. Між частинами складного союзу ставиться кома, якщо ці частини тісно пов'язані між собою за змістом, наприклад: Бліді щоки впали, очі стали великі, великі, губи горіли (Лермонтов);

З книги Довідник з правопису, вимови, літературного редагування автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 118. Тирі в складному союзі без союзу Тирі в складному союзі, що розпадається на дві частини, ставиться: 1) якщо в другій частині міститься несподіване приєднання, вказівку на швидку зміну подій (між обома частинами можна вставити союз і), наприклад:

автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 39. Двокрапка у складнопідрядному реченні Двокрапка ставиться перед підрядним союзом у тих рідкісних випадках, коли в попередній головній частині складнопідрядної пропозиції міститься особливе попередження про подальше роз'яснення (у цьому місці робиться

Довідник з російської мови. Пунктуація автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

РОЗДІЛ 12 Розділові знаки у складному союзі без союзу У складному союзі без союзу використовуються наступні розділові знаки: кома, крапка з комою, двокрапка,

Довідник з російської мови. Пунктуація автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 43. Кома і крапка з комою в складному союзі безсполучниковому 1. Між предикативними частинами складного речей безспілкового ставиться кома, якщо ці частини близькі між собою за змістом: Завірюха не вщухала, небо не прояснялося (П.); Бліді щіки впали, очі стали

Довідник з російської мови. Пунктуація автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 44. Двокрапка в безсполучниковому складному реченні Двокрапка в безспілковому складному реченні ставиться в тих випадках, коли основна частина висловлювання (відповідна іноді головній частині в складнопідрядному реченні) міститься в першій частині складної пропозиції,

Довідник з російської мови. Пунктуація автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 45. Тирі в складному реченні без союзу Тирі в складному союзі без союзу зазвичай ставиться в тих випадках, коли основна частина висловлювання (відповідна іноді головній частині в складнопідрядному реченні) міститься в другій частині складної пропозиції, а

Довідник з російської мови. Пунктуація автора Розенталь Дітмар Ельяшевич

§ 46. Кома і тире в складному безсоюзному реченні Чинними правилами передбачено вживання коми і тире як єдиний розділовий знак у трьох випадках: 1) перед головною частиноюскладнопідрядного речення, якому передує ряд однорідних



Схожі статті