Дали идват от краката на Брахма? Брахма е създателят на Вселената. Варните са създадени от Брахма или каква каста се е появила от стъпалата на Брахма.

Урок 22. Индиански касти

Предмет: история.

Дата: 12.12.2011 г.

Цел: да се формира представа на учениците за класовото разделение, което е съществувало във всички общества на древния свят.

По време на часовете

Нови концепции: касти, брамини, будизъм.

Текущ контрол на знанията и уменията.

Задача 1 – работа по картата.

В историята знайте точно датите и годините,

И помнете: не можете да отидете никъде без карта.

1. Намерете на картата реките: Нил; Тигър и Ефрат; Инд и Ганг.

2. Покажете на картата Египет, Месопотамия, Индия.

3. Покажете на картата: Червено море, Персийски залив, Индийски океан.

Задача 2 – въпроси по параграфа:

1. Разкажете ни за географското положение и природата на Индия.

2. Разкажете ни за дейността на древните индианци и трудностите, с които са се сблъсквали.

3. Разкажете ни какво знаете за религиозните вярвания на индианците.

План за изучаване на нов материал

1. Мит за произхода на кастите.

2. Неравенство на кастите.

3. Раждането на будизма.

1. Проучете първия въпрос от плана. Мит за произхода на кастите.

Обяснение на учителя

Произтичащото неравенство сред индийците беше увековечено от религията. Свещениците в Индия съставиха Сборник от правила на Брахма, в който се посочва, че от раждането си всеки индиец принадлежи към една от четирите касти.

Речникова работа.

Кастите са големи, затворени групи от хора в Индия, които се различават по своите права и отговорности от раждането до смъртта.

Индийците вярвали, че всяка каста произлиза от някаква част от тялото на бог Брахма.

Работа в тетрадка:

аз каста – брамини –каста на жреците от устата на Брахма (бял);

II каста - воини - от ръцете на Брахма (червен);

III каста – земеделци – от бедрата на Брахма (жълто);

IV каста - слуги - от прашните стъпала на краката на Брахма (черни).

Индийците вярвали, че хората от различни касти също се различават един от друг по рождение, като животни от различни породи. Човек, чиито родители са били фермери, никога не може да стане свещеник или благороден воин. В крайна сметка кравата не може да роди прасенце или жребче.

Работа с класа:

1) Помислете дали кастите наистина са били затворени групи от хора?

2) Помислете защо разделянето на хората на касти в Индия се нарича мит?

Материал от учебника

Мит за произхода на четирите касти. (Каста е група от хора с определени права и отговорности. Принадлежността към каста се предава по наследство.)Всеки индиец от раждането си принадлежи към една от четирите касти: свещеници, благородни воини, фермери, слуги.Индианците вярвали, че всяка каста произлиза от някаква част от тялото на бога бр Ахмм Свещеници Брахма Анасидва от устата му и затова знаят как да казват молитви. Воиниидват от могъщите ръце на Брахма и затова знаят как да се бият. фермери,тези, които орат земята и пасат добитъка, са създадени от бедрата му. А слугиса най-ниските, защото изплуваха от прашните стъпала на краката му.

Индийците вярвали, че хората от различни касти са толкова различни един от друг по рождение, колкото животните от различни породи. Човек, чиито родители са били фермери, никога не може да стане свещеник или благороден воин. В края на краищата дори една крава, например, не може да роди жребче или прасенце. Децата на брахманите израснали и станали свещеници, а децата на слугите станали слуги.

2. Проучване на втори въпрос от плана. Кастово неравенство.

Работа с класа

Въпросът за кастовото неравенство може да бъде разгледан в задание в клас.

На всеки ред се дават 5 минути, за да прочете своя раздел. 1-ви ред чете за живота на брамините; Ред 2 чете за живота на воини и фермери; Ред 3 чете за живота на слугите. След това учениците са помолени да отговорят на въпроса „Ако бях... (брахман, воин, фермер, слуга)“.

Материал от учебника

Как брамините са правили жертви.Брамините са смятани за най-мъдрите и най-уважаваните в Индия. Те бяха поканени във всяка къща, където искаха да направят жертва на боговете. Стопанинът на къщата им обещавал богат дар за това, обикновено кравай. Първо, брамините запалили огъня, като натрили две дървени пръчки. След това изпяха възхваляваща песен на боговете и ги поканиха на гости - да седнат на снопове трева до огъня, вдишвайки миризмата на храна, която хвърлиха в огъня. Индианците смятали, че зърната ориз и ечемик, маслото и млякото не горят в жертвения огън, а се отнасят с дим към небето - при боговете. Ако боговете са сити и доволни, те ще дадат на хората добра реколта на нивите в знак на благодарност. Така хората и боговете са се хранили взаимно.

Периоди от живота на брахмана.Животът на брахмана беше разделен на три периода: преподаване, създаване на семейство, отшелник.Жреците трябвало да знаят с какви думи да се обръщат към боговете, с какво да ги хранят и как да ги прославят. Брахманите изучавали това усърдно и дълго време. Обикновено брахманът изпращал сина си да чиракува, когато бил на седем години. Той го доведе в къщата на учителя - също брахман - и го остави да живее там. Момчето трябваше да се подчинява на учителя и да го почита като баща и майка. Обръщането на гръб към учителя се смяташе за неприемливо. Можеше да се приближи до него само с гола глава и без сандали, а при поздрав учениците се поклониха толкова ниско, че докоснаха краката на учителя. Те повтаряха всичко, което каза, дума по дума, опитвайки се да запомнят цели книги. Ставайки при изгрев слънце, учениците вършеха всякаква домакинска работа: донасяха вода, слагаха дърва в камината, гледаха крави. Когато момчето навърши шестнадесет години, родителите подариха на учителя крава и потърсиха булка за сина си.

След като брахманът е учил и е създал семейство, той сам може да вземе ученици в къщата си и да прави жертви на боговете за себе си и за другите. Когато един брахман имаше внуци и главата му побеляваше, той можеше да остави къщата на най-големия си син, а самият той отиваше в отшелници. (Отшелникът е човек, който е отказал да общува с други хора и живее сам.)Той построил колиба в гората, спал на гола земя и ял само горски плодове, опитвайки се да постигне блажено състояние на душевен мир далеч от хората. Някои измъчваха телата си, гладуваха, стояха седмици и месеци с вдигнати ръце или на един крак и мълчаха с години. Те вярвали, че след такова мъчение ще останат брамини при ново раждане или дори ще живеят с боговете на небето.

Касти от благородни воини, фермери и слуги.Самите индийски крале са били от кастата на благородните воини и са се обграждали с хора от тази каста. Воините участваха в битки на слонове или колесници, а в мирно време пируваха в дворци, ходеха на лов или провеждаха състезания по стрелба с лък. Хората от кастата на войните вярвали, че техните предци са били древни царе и герои като напр Кадър.Само поради тази причина те са много по-високи от обикновените фермери и още повече от слугите. Но дори фермерите, които имаха собствени къщи, ниви и добитък, се отнасяха с пренебрежение към бедните слуги. Слугата нямаше право да трупа имущество и да прави жертви на боговете, като ги молеше за помощ. Той трябваше да се подчинява безпрекословно на господаря си и да почита всички хора от висшите касти, особено брамините.

"Недосегаемите"Най-лоши от всички бяха онези от слугите, които бяха наречени „недосегаеми“. Дори им беше забранено да живеят в селото. Спяха в мизерни бараки навън и ядяха боклуци. Никой не седеше на една маса с тях - беше като с мръсно животно. „Недосегаемите“ носеха специални дрехи, така че никой случайно да не се приближи до тях и да ги докосне. И когато влизаха в селото, за да изхвърлят боклука или да вършат друга черна работа, хората се опитваха да се махнат от улицата, за да не видят тези презрени същества.

Неравенството между кастите изглеждаше естествено и вечно за индианците.Ако човек от по-ниска каста се осмели да вдигне ръка срещу брахман, кралят заповядва ръката му да бъде отсечена. Ако той се обърна към брахман с учение, в гърлото му се излива врящо масло и езикът му се пробожда с нажежено желязо. Религията даде на хората само една утеха: ако обикновените фермери и слуги се примириха със съдбата си, тогава след смъртта те можеха да се родят воини, крале и дори брамини.

Но някои древни индийски мъдреци не го привързаха от голямо значениекастови различия. Така, Буда, основателят на религията на будизма, учи, че основното нещо са личните заслуги на човека, а не неговият произход.

3. Проучване на трети въпрос от плана. Раждането на будизма.

Работа с класа

Когато разглежда въпроса за произхода на будизма, учителят разчита на класа, използвайки своите знания, придобити от четенето на Легендата за Буда.

Бележка към учителя

Буда е името, дадено на основателя на будизма Сидхарта Гаутама (623-544 г. пр. н. е.), който според легендата произхожда от кралското семейство Шакя в Северна Индия.

Въпрос:Какво е основното съдържание на проповедите на Буда, превърнали се в основни принципи на будизма?

Работа с речник

Будизмът е религия, възникнала в Древна Индия през 6-5 век. пр.н.е д.

Въпрос:При кой владетел е извършено обединението на Индия?

Ашока е владетел от династията Маурия на древната индийска империя през 268-232 г. пр.н.е д. Държавата на Ашока обхваща територията на почти цяла Индия и част от съвременен Афганистан. Покровител на будизма.

Въпрос: Защо мислите, че Ашока е покровителствал будизма?

Материал от учебника

Легендата за Буда.Имало едно време един млад принц Гаут в Индия А ма. Той живееше в красив дворец. Слугите държаха бял чадър над главата му, така че лъчите на слънцето или капките дъжд да не го докосват. Мислеше, че животът също е прекрасен навсякъде и дори не предполагаше, че съществуват мъка, болка и смърт. Но един ден той срещнал грохнал старец и разбрал, че старостта е неизбежна. Срещнах болен човек и разбрах, че той няма да бъде здрав завинаги. Мислеше за смъртта и реши да стане отшелник. Той дълго се скитал, гладувал и страдал от мъки. И един ден, когато седеше под огромно дърво, с кръстосани крака, отдавайки се на дълбок размисъл, той придоби мъдрост. Оттогава започнаха да го наричат б придда(Просветен, Мъдрец).

Буда е казал, че всеки живот е придружен от страдание, но можете да подобрите съдбата си, ако винаги казвате истината, стремите се към добро, не отнемате това, което принадлежи на другите, и не изпитвате злоба или завист към никого. Човек трябва да се освободи от безкрайните желания за все нови богатства и удоволствия. Тогава той вече няма да се ражда отново и отново на тази земя. Всеки – богат и беден, цар и роб, брамин или слуга – може да стане будисткипоследовател на Буда и да бъде спасен от страдание и нови раждания.

В продължение на много години Буда се скита из Индия. Имаше много ученици. Наричали ги „просяци“, защото събирали милостиня.

Когато през 3 век пр.н.е. д. Индия беше обединена, крал Ашока обяви своята преданост към учението на Буда. Той призова да не се убиват живи същества, да се подкрепят „просяците“, да се почитат родителите и да се проявява милост към робите и слугите. По-късно будизмът се разпространява по целия свят.

индийски числа.Ние наричаме числата арабски, защото сме ги заимствали от арабите. И самите араби признаха, че са получили числата от древните индийци.

В Индия за първи път започнаха да пишат числата по същия начин, както сме свикнали: най-външната цифра вдясно показва броя на единиците, вляво от нея - десетки и още по-вляво - стотици.

Шах.В древна Индия армията се е състояла от пехота, кавалерия, колесници и слонове. Но индианците вярвали, че кралската власт не се крие в броя на воините, а в умелото ръководство на държавата. Мъдрият брамински съветник е най-полезен за краля. В Индия изобретили игра за кралете - шах (в наши дни фигурката на колесницата се нарича топ, а съветникът - царица).

4. Въпроси и задачи за самоконтрол.

1) Защо индийците почитат брамините?

2) Каква съдба очакваше момче, родено в семейство на брамини, и каква съдба го очакваше в семейство на „недосегаеми“?

3) С какви наказания могат да се сблъскат „недосегаемите“ в този живот и след смъртта? Какви надежди поражда тяхната вяра в преселването на душите?

В нито една от страните на Древния Изток не е имало толкова ясно дефинирано социално разделение, както в Древна Индия. Социалният произход определя не само кръга от права и отговорности на човек, но и неговия характер. Според „Законите на Ману“ населението на Индия е разделено на касти или варни (т.е. съдби, предопределени от боговете). Кастите са големи групи от хора с определени права и отговорности, които се предават по наследство. В днешния урок ще разгледаме правата и задълженията на представителите на различни касти и ще се запознаем с древните индийски религии.

Заден план

Индийците вярвали в преселването на душите (вижте урока) и практиката на кармично възмездие за действия (че природата на новото раждане и характеристиките на съществуването зависят от действията). Според вярванията на древните индианци принципът на кармичното възмездие (карма) определя не само какъв ще се родиш в бъдещ живот (като човек или друго животно), но и мястото ти в социалната йерархия.

Събития / Участници

В Индия имаше четири варни (класове):
  • брамини (свещеници),
  • кшатрии (войни и крале),
  • вайши (земеделци)
  • Шудри (слуги).

Брахманите, според индийците, се появяват от устата на Брахма, кшатриите от ръцете на Брахма, вайшите от бедрата и шудрите от краката. Кшатриите смятат своите предци за древни царе и герои, например Рама, героят на индийския епос „Рамаяна“.

Три периода от живота на брахмана:
  • ученичество,
  • създаване на семейство,
  • отшелничество.

Заключение

В Индия имаше строга йерархична система, комуникацията между представители на различни касти беше ограничена от строги правила. Нови идеи се появиха в рамките на нова религия - будизма. Въпреки липсата на корени в кастовата система в Индия, Буда учи, че личните заслуги на човек са по-важни от раждането.

Положението на човека в индийското общество имаше религиозно обяснение. В свещените книги от древни времена (Веди) разделението на хората на касти се счита за първично и установено отгоре. Твърди се, че първите брахмани (фиг. 1) идват от устата на върховния бог Брахма и само те могат да разпознаят волята му и да му повлияят в необходимата за хората посока. Убийството на брамин се смяташе за по-голямо престъпление от убийството на който и да е друг човек.

Ориз. 1. Брамини ()

Кшатриите (воини и царе) от своя страна са възникнали от ръцете на бог Брахма, поради което се характеризират със сила и сила. Кралете на индийските щати принадлежат към тази каста, докато кшатриите стоят начело на правителството, те контролират армията и притежават по-голямата част от военната плячка. Хората от кастата на войните вярвали, че техните предци са били древни царе и герои като Рама.

Vaishyas (фиг. 2) са формирани от бедрата на Брахма, следователно те са получили облаги и богатство. Това беше най-многобройната каста. Положението на индийските вайши беше много различно: богатите търговци и занаятчии, целият градски елит, несъмнено принадлежаха към управляващите слоеве на обществото. Някои вайши дори са заемали длъжности в държавна служба. Но по-голямата част от Vaishii бяха изтласкани от държавните дела и се занимаваха със селско стопанство и занаяти, превръщайки се в основни данъкоплатци. Всъщност духовното и светско благородство гледаше отвисоко на хората от тази каста.

Кастата шудра се попълва от завладените чужденци, както и от имигранти, които се отделят от своя клан и племе. Те били смятани за хора от по-нисш клас, излезли от стъпалата на краката на Брахма и следователно обречени да пълзят в прахта. Следователно те са предназначени за служба и подчинение. Те не бяха допуснати в общности и бяха отстранени от заемане на каквито и да е длъжности. Дори някои религиозни ритуали не бяха организирани за тях. Освен това им беше забранено да изучават Ведите. Наказанията за престъпления срещу шудри като правило са по-ниски, отколкото за същите действия, извършени срещу брамини, кшатрии и вайши. В същото време шудрите все още запазват позицията на свободни хора и не са роби.

На най-ниското ниво на древноиндийското общество е имало недосегаеми (парии) и роби. Париите били натоварени с риболов, лов, търговия с месо и убиване на животни, обработка на кожа и т.н. Недосегаемите дори не били допускани до кладенци, защото уж можели да осквернят чистата вода. Казват, че когато две благородни жени излязоха на улицата и случайно видяха недосегаемите, веднага се върнаха обратно, за да измият очите си и да се изчистят от мръсотията. Въпреки това недосегаемите все още формално остават свободни, докато робите дори нямат право на собствена личност.

Създатели на тези правни норми са брахманите – жреците. Те бяха в особено положение. В никоя друга страна на Древния Изток свещениците не са постигнали такова привилегировано положение, както в Индия. Те били слуги на култа към боговете, водени от върховното божество Брахма, а държавната религия се наричала брахманизъм . Животът на брамините беше разделен на три периода: обучение, създаване на семейство и отшелничество. Жреците трябвало да знаят с какви думи да се обръщат към боговете, с какво да ги хранят и как да ги прославят. Брахманите изучавали това усърдно и дълго време. На седемгодишна възраст започва периодът на обучение. Когато момчето навърши шестнадесет години, родителите подариха на учителя крава и потърсиха булка за сина си. След като брахманът е учил и е създал семейство, той сам може да вземе ученици в къщата си и да прави жертви на боговете за себе си и за другите. В напреднала възраст един брахман може да стане отшелник. Отказал се от благата на живота и общуването с хората, за да постигне душевен мир. Те вярваха, че мъките и трудностите ще им помогнат да получат освобождение от безкрайната верига от прераждания.

Около 500 г. пр.н.е д. Кралството Шагадха възниква в североизточната част на Индия в долината на Ганг. Там е живял мъдрецът Сидхарта Гаутама, наричан Буда (Пробуденият) (фиг. 3). Той учи, че човекът е свързан с всички живи същества, следователно не трябва да наранява нито едно от тях: „Ако не убиваш дори мухите, тогава след смъртта ще станеш по-съвършен човек, а който прави друго, става животно след смъртта. ” Действията на човек влияят върху обстоятелствата, при които той ще се прероди в следващия си живот. Достоен човек, преминавайки през поредица от прераждания, постига съвършенство.

Ориз. 3. Сидхарта Гаутама ()

Много индийци вярват, че след като умря, Буда стана началник на боговете. Неговото учение (будизъм) се разпространява широко в Индия. Тази религия не признава ненарушими граници между кастите и вярва, че всички хора са братя, дори и да вярват в различни богове.

Библиография

  1. А.А. Вигасин, Г.И. Годър, И.С. Свенцицкая. История на древния свят. 5 клас - М.: Образование, 2006.
  2. Немировски А.И. Книга за четене за историята на древния свят. - М.: Образование, 1991.
  1. Religmir.narod.ru ()
  2. Bharatiya.ru ()

Домашна работа

  1. Какви задължения и права са имали брамините в древното индийско общество?
  2. Каква съдба очакваше момчето, родено в семейство на Брахман?
  3. Кои са били париите, към коя каста са принадлежали?
  4. Представители на кои касти биха могли да постигнат освобождение от безкрайната верига от прераждания?
  5. Как произходът на човека е повлиял на съдбата му според ученията на Буда?

“Индиански касти” - страница № 1/1

5 клас Урок № 26 История на древния свят

Китайски мъдрец Конфуций.

Целта на урока: 1. Запознайте учениците с възгледите на китайския мъдрец Конфуций.

2. Продължете да развивате уменията за правилно показване на исторически обекти на карта, формулиране на прости изводи, работа с текст на учебника и подчертаване на основните точки.

Оборудване:съвременна политическа карта на света, карта „Древен изток. Индия и Китай 3 хил. пр.н.е - III век AD"

Ход на урока I. Организационен момент.

II. Актуализиране на основните знания на учениците по темата „Индийски касти“.

1. Подготовка на устен отговор върху карта № 22.

КАРТА№22

Подгответе подробен отговор на въпроса

„На какви групи хора е било разделено древното индийско общество?“

За да направите това, запомнете:


  • Какво са правили свещеници, благородни воини, фермери, слуги?
    която според легендата Брахма създал от части от тялото си?

  • Как тези групи хора се различават по външен вид една от друга?
* Какви права имаше всяка от тези групи?
Сделкиах заключение.

Примерен отговор на ученик:

В древна Индия е имало легенда, че бог Брахма е създал четири касти от части от тялото си. Кастите са групи от хора, които са имали строго определени права и отговорности. Най-уважаваните хора в Индия били брахманите – жреците. Те носели дрехи от бели тъкани и служели на боговете. За да стане истински брахман, човек трябваше да учи дълго и задълбочено. Воините участваха във военни битки, защитаваха крале и носеха дрехи от червен плат. Фермерите трябваше да работят върху земята и земеделието. Носеха дрехи от жълт плат. Слугите го направиха различни работни места, служели на своите господари, подчинявали се на представители на горните касти, цветът на дрехите им бил черен. Но най-трудното беше „недосегаем“. Тези хора вършеха най-мръсната работа и бяха изхвърлени от обществото. Така неравенството между тези групи изглежда естествено и вечно за индийците. Беше закотвен от религията.

2. Работа с класа:

1. Разговор върху прочетената легенда за Буда.

Въпроси.


    Кога се състоя обединението на Индия? Покажете границите на обединена Индия на карта. (INIII V. пр.н.е д.)

  • Кой цар обедини Индия? (Крал Ашока.)

  • Защо мислите, че Ашока започва да изповядва будизма и призовава жителите на държавата си да го правят? (Когато има единичен
    вяра, по-лесно е да обедините хората, по-лесно е да ги управлявате.)

  • Кои хора от древния свят имат подобни заповеди, които вече сме срещали?
    Така ли? (Евреите, които поставят подобни заповеди в Библията.)
2. ТЕСТ.

1. Къде е Индия?

а) в Западна Азия

б) в Южна Азия

в) в Източна Азия

2. В коя страна за първи път започва производството на захар?

а) в Китай

б) в Индия

в) в Асирия

3. Кой от царете на Индия пръв даде предпочитание на будизма?

а) Конфуций

V)Гаутама

4. Кой е учил в Древна Индия, че най-важното е личното достойнство на човек, и
не неговия произход?

а) Брахма

в) Рамка


5. Коя каста, според вярванията на древните индийци, се е появила от стъпалата на краката?
Брахма?

а) воини


б) слуги

в) свещеници


6. Какво е изобретено в Древна Индия?

а) шах

б) хартия

в) прозрачно стъкло

7.Индийски цар, който обединява всички индийски кралства през 3 век. пр.н.е д.?

а) Ашока


б) Гаутама

в) Крез


8. На какво са писали в Древна Индия?

а) на хартия

б) върху палмови листа

в) върху глинени плочки

9. Коя каста, според вярванията на древните индианци, се е появила от устата на бог Брахма?

а) свещеници


б) воини

в) фермери

10. Към коя каста са принадлежали царете в древна Индия?

а) воини

б) свещеници

в) недосегаеми

Ключове към теста: 1 - б, 2 - 6,3 - 6,4 - б, 5 - б, 6 - а, 7 - а, 8 - а, 9 - а, 10 - а.

(използвайте взаимна проверка на тестове и поставете най-добрите оценки в дневника; учениците, които не са получили 10 точки, трябва да бъдат помолени да прегледат тази тема отново)

3. Устен отговор на ученика върху карта № 22 и обратна връзка от съученици.

III. ПреходДа се изучаване на нова тема.

Срещнахме религиозни вярваниядревни индианци. Те открили, че Буда, основателят на будизма, е учил да се отдава предпочитание на личните заслуги на човека, а не на неговия произход. Но какво е учил китайският мъдрец Конфуций, ще разберем днес в клас.

Задача за учениците:Запознайте се с учението на китайския мъдрец Конфуций.

IV. Изучаване на нова тема.

Планирайте


  1. Географско положение и природни условияКитай.

  2. Конфуций е древен китайски философ.

  3. Ученията на Конфуций.
На дъската е темата на урока, нови думи: Жълта река, Яндзъ, Конфуций, бамбук

1. Работа по картата, стр. 101


  • Къде е Китай? (В Източна Азия.)

  • Какви големи реки протичат през Китай? (На север -
    Жълтата река (Huang He), на юг - Синята река (Янгдзъ).)

  • Какъв е теренът в това състояние? (На запад има планини и пустини
    Централна Азия, на северозапад - степи, а на юг - южните планини
    Азия, покрита с тропически гори.)

  • Кой град е столица на Китай днес? (Пекин.)
2. Разказ на учителя.

Големите реки на Китай са подобни на реките Тигър и Ефрат. Те са много бурни, носят много тиня и пясък и често преливат внезапно, разрушават язовири и отмиват почвата от нивите. Развитието на долините на тези реки започва около 2000 г. пр.н.е. д. в средното течение на Жълтата река. По-късно, около 1700 г. пр.н.е. д., тук възникват първите държави, чиито владетели често са били във вражда помежду си. Мъдрецът Конфуций, който беше много почитан от китайците, говори за обичаите на древните китайци.


  1. Работа с исторически документ, с. 103.

  2. Разговор по четене.

  • Дали Конфуций е смятал всеки образован човек за истински
    учени? (Не, само този, който живееше с честен труд, не се стремеше
    за да придобие богатство, се посвети на науката.)

  • Съгласни ли сте с учението на Конфуций? Ако да, кои?
    Ако не, тогава кои? (отговорите на децата)
5. Разказът на учителя за писмеността и книгите на древните китайци и как трябва да се държат учтивите китайци: Подобно на други народи, те вярваха в свръхестествени същества: в богове, духове, чудовища, крилати змии - дракони.Но най-висшето същество за тях беше Небето. Те смятали Небето за прародител на владетеля, така че царят в Китай се наричал „Синът на небето“, а страната, подчинена на него, се наричала „Поднебесната империя“.

Конфуций обяснява съдържанието на древните книги на учениците си, за да се запознаят с мъдростта на древните. Сред тези книги имаше легенди, поговорки и песни.

А самите книги изглеждаха съвсем различни от нашите. По времето на Конфуций са писали на тесни плочи, направени от разцепено дърво. бамбукТънка четка или пръчка се потапя в черно мастило и се нанасят йероглифи отгоре надолу. Ако сбъркаха, изстъргваха написаното с нож. След това в дъските се правят дупки и през тях се прокарва връв. Снопът бамбук беше древна китайска книга.

Учен китаец трябваше да запомни хиляди йероглифи, които означаваха отделни думи. Точно както в египетската писменост, в Китай йероглифите произхождат от рисунки и понякога във формата им все още може да се познае оригиналното изображение.

Конфуций вярва, че добре възпитаният човек може лесно да бъде разпознат по поведението си. Преди да влезе в къщата, учтив китаец събу обувките си и тръгна бос. Ходенето в обувки върху постелки, разстлани на пода, се смяташе за просто неприлично.
Китайците седяха или на същата постелка, или на ниска седалка, но винаги с подпъхнати под тях пети. Само напълно необразовани хора можеха да седят с висящи крака, още по-малко да ги изпънат напред. Още в древността китайците са усвоили изкуството да се хранят с две клечки. Те поддържат този обичай и до днес.

Древните китайци са създавали сложни прически на главите си, събирайки косата си на кок. Смятали за диваци онези, които ходят със спуснати коси. Обикновено китайците носели роба; обикновените хора имали роба, изработена от евтин материал. Знатни богаташи, облечени в копринени одежди, с красиви бродерии с цветя и фигури на дракони.

Конфуций учи, че не само в семейството, но и в цялата държава трябва да се поддържа ред в отношенията между по-възрастните и по-младите.

Добре възпитаният китаец е учтив с всички, не е груб с по-нискостоящите и не се поддава на по-високите. Но той се държи с тези и с другите, като знае добре мястото си - с по-възрастните уважително, а с по-младите благосклонно. Конфуций учи, че държавата е като голямо семейство. Поданиците трябва да уважават владетеля като баща. Но Конфуций също съветва владетелите да се отнасят към поданиците си като към свои деца. Мъдрият владетел не измъчва хората със сурови наказания, а търпеливо ги възпитава - преди всичко с примера си. Жестокостта изобщо не подхожда на един владетел; бащиното ръководство е достатъчно. „Да екзекутираш някого, вместо да го напътстваш по истинския път, е нехуманно“, е казал Конфуций

V. Затвърдяване на наученото в урока.

Помислете какво е учил древният китайски философ: „Всички в една държава не могат да бъдат равни. Ако всички бяха благородни, нещата нямаше да се оправят. Ако се уверите, че изобщо няма благородници, тогава самите хора няма да могат да се управляват. Затова те правят разлика между благородно и ниско, за да създадат справедливост между благородство и подлост... Следователно децата на фермерите винаги стават земеделци.” Определете чии интереси изразява този документ. Какво предизвика необходимостта от появата му? Възможно ли е Конфуций да е казал това?

Отговор:Този философ се опитва да консолидира неравенството, което съществува в обществото. Опитва се да защитава интересите на имотните слоеве на обществото.

VI. Обобщение на урока


  1. Подгответе подробен отговор на въпроса:
    - Какво е учил китайският мъдрец Конфуций?
3. Помислете за приликите и разликите между ученията на Буда и Конфуций.

От краката е създадена четвъртата каста. Кастата на слугите... Кастите са затворени групи от хора, с определени права и отговорности, които се предават по наследство. Преминаването от каста в каста беше забранено.
Основният бог е Брахма. Кастите произлизат от части от тялото му
От неговите уста бог Брахма създава най-висшата каста на жреците - брахманите. Носеха бели дрехи.
От силните си ръце Брахма създава каста от воини и владетели – кшатриите. Нейните представители носели червени дрехи.
Тези хора, които работеха, оряха земята, отглеждаха добитък, се появиха от бедрата на бог Брахма и образуваха кастата на земеделците - вайшите. Носеха жълти дрехи.
И от прашните крака на краката на бога се появиха слуги - шудрите. Те се занимавали и със занаяти, което древните индианци смятали за недостойно занимание. Дрехите им бяха черни.
Ето как бог Брахма разделя хората, което означава, че е невъзможно да се премине от една каста в друга; синът на селянин никога не може да стане воин.
Вие също не можете да избирате собствените си дейности; те вече са определени и избрани от Бог отдавна за всички.
Възможно ли е да се ожени между представители на различни касти?
И като цяло всичко беше различно за различните касти: дрехи, храна, къщи, дейности

Създател на Вселената, нероден, непроменлив,
Убежище на движещи се и неподвижни същества,
Брахма е Първата причина, Пазителят и Разрушителят,
съдържа всичко, което съществува

Маркандея Пурана, глава 42, „Раждането на Брахма“

И се счита за първоначалния създател на Вселената във ведическата култура бог Брахма. Като част от триадата на основните божества на ведическия пантеон - Тримурти (санскрит: त्रिमूर्ति - "три лица", триединно божество) - Брахма е създателят на Вселената в началото на времето, докато Вишну е неин пазител през целия период на своето съществуване, а Шива е разрушителят на Вселената в края на времената. Такъв троен божествен съюз олицетворява единството на ипостасите на три божества и въплъщава идеята за триединството на Вселената, тъй като и трите божества са проявления на една божествена същност в различните й аспекти. Епическата поема „Хариванша Пурана“, официално считана за допълнителна 19-та книга на „Махабхарата“, тълкува идеята за троичността на божественото проявление на Вселената: „Той е Вишну, той също е Шива и Шива също е Брахма: едно същество, но три Бога - Шива, Вишну, Брахма."

Брахма и създаването на Вселената

Брахма е създателят на Вселената с всичките й многобройни създания, докато самият той е първото родено същество във Вселената. Светът беше проявен от него от първопричината в първичната празнота - универсалното яйце на Махадивя. В него Брахма седи върху лотос, растящ от пъпа на Вишну, който е основният принцип на всички неща, и създава материален свят. Първичната празнота е абсолютно всичко, тоест Брахма, като съдържа цялата Вселена, я проявява във видима форма. Коренът на самата дума "Брахма" означава "разширяване", "увеличаване"; първоначалната форма на битието беше скрита в него и той излъчи цялата природа от себе си - прояви я от абстрактна, непроявена вечност в конкретна, видима субстанция. Лотосът представлява абстрактната и конкретна Вселена и следователно е свещено цвете, символизиращо чистота, съвършенство и духовно пробуждане. Семената му съдържат миниатюрен прототип на бъдещото цвете, точно както Брахма проявява този свят според своя прототип. Универсалното яйце е символ на Вселената, проявена от центъра – ембриона. Алегорията на яйцето, от което се е проявила Вселената, символизира „бучката” от енергии на всички бъдещи живи същества.

Веднага ме довеждайки в илюзорно състояние чрез силата на Своята Мая, Шива, по време на Своята Лила, ме постави в Лотоса, растящ от пъпа на Вишну. Ето защо станах известен като "Роден от лотоса" и като "Златен ембрион"

"Шива Махапурана". Глава 7

Ние всички сме в илюзията за съществуване, под прикритието на мая (санскрит माया - „илюзия“, „вид“). Вселената е възникнала от световното яйце, в което спи Брахма. Така че нашият реално проявен свят е просто мечта на Брахма, създателят на този свят.

Нашата Вселена непрекъснато се разширява, което е научно доказано от съвременните астрофизици и това само потвърждава информацията, съдържаща се в древните текстове на Пураните, според които първоначално диаметърът на Вселената е бил 500 милиона йоджана (8 милиарда км) , но до края на времето ще нарасне до 9,5 милиарда км. Така най-древните източници на свещено знание съхраняват точни данни за мащаба на проявената Вселена.

Самият Брахма е Вселената и всяка частица от нея е негово проявление.

Брахма е само причината за това, което е създадено по време на сътворението, и от него се излъчват енергиите-шакти на сътвореното, превръщайки се в причина за появата на предматерията, с изключение на тази единствена причина, няма друга причина, която светът дължи своето съществуване

Вишну Пурана, книга 1, глава IV, 51-52

Космически цикли на Вселената. Ден и нощ на Брахма

Образът на Брахма, който заспива и се събужда, формира представи за времето, което е система от космически цикли. Когато Брахма е буден, по време на „деня на Брахма“, той създава Вселената, но когато заспи, той отново я разтваря.

Животът на Брахма продължава сто години. Така нашата Вселена съществува 311 040 000 000 000 земни години (наричани по-нататък z.l.), съответстващи на сто божествени години на Брахма (Маха-калпа). „Калпа“ на санскрит कल्प означава „ред“, „период“, „епоха“, а „Маха“ (महा) означава „голям, велик“, съответно „Маха-калпа“ означава „велика възраст“. Този период на проявление на космическата божествена енергия се противопоставя на периода, когато след изтичането на живота на Брахма, Вселената престава да съществува, започва Маха-пралая („пралайа“ на санскрит प्रलय - „унищожение, разпадане“, „маха-пралая“ ” - „голямо разрушение”) - периодът на непроявената Вселена, който също продължава сто години (311,04 трилиона zl), в края му идва времето на раждане на новия Брахма и сега той започва нов цикъл от създаване и унищожаване на Вселената. Според текста на Бхагавата Пурана (Шримад-Бхагаватам) Вселената влиза в тялото на Вишну и остава там до началото на прераждането и началото на следващия цикъл от калпи.

Една година на Брахма продължава 3 110 400 000 000 zl, а един месец (общо дванадесет) е равен на тридесет дни на Брахма, съответстващи на 259 200 000 000 zl. Божественият ден възлиза на 8 640 000 000 зл. Така денят на Брахма е равен по дължина на нощта му и възлиза на 4 320 000 000 з.л.

Денят на Брахма, или Калпа, представлява периода на активност на Вселената. През деня на Брахма протичат четиринадесет Манвантари, преминават 1000 Маха-юги (Дивя-юг или Чатур-юг). Една Манвантара („Manvantraras“, на санскрит मन्वन्तर, - времето, когато прародителите на човечеството царуват Ману) е приблизително 71 Дивя Юга, така че през деня на управлението на Брахма четиринадесет Ману, един Ману царува през периода, съответстващ на 306 720 000 z.l., включително времеви интервали между тях (точната стойност е 308 571 429). Една Маха-юга възлиза общо на 4 320 000 gl и е разделена на 4 юги, една след друга, сред които: Сатя-юга, или Крита-юга (1 728 000 gl), Трета-юга (1 296 000 zl), Двапара Юга (864 000 zl). ) и Кали Юга (432 000 zl). Всяка нова юга се предшества от време на здрач или „сандхя“ и последващия период „сандхянса“, който продължава 1/10 от времето на съответната юга.

Нощта на Брахма или Пралая е време на бездействие, период на почивка, в интервалите между дните на Брахма всичко, което е било проявено в материална форма, се унищожава, но веществата остават в очакване на началото на нов ден , настъпва частично унищожение, природата „почива“, за разлика от по-дългия период, Маха-пралая, след живота на Брахма, когато всичко, което съществува, се разтваря в първичната субстанция, от която новият Брахма ще създаде отново Вселената в нов цикъл на сътворението. Трябва да се има предвид, че „раждането” и „смъртта” на Брахма са метафори, които описват процеси, точно както Слънцето се „ражда” на зазоряване и „умира” с последните си лъчи на залез.

Според Ведите на този етап се намираме в Швета-Вараха-Калпа (калпа на въплъщението на „Глигана”), изминали са 51 божествени години от началото на живота на Брахма и това е първият ден (Калпа) на втората парарда - втората половина от живота на Бога-създател.

Когато светът беше един океан, Господ знаеше, че Земята е във водите. След кратък размисъл Праджапати поиска да я отгледа и взе друго тяло; - както преди в началото на калпите той се превъплъщава в риба, костенурка и други, така сега се появява в образа на глиган - Варахи

Вишну Пурана, книга 1, глава IV, 7-8

Седмата манвантара на Шраддхадева (Вайвасвата) Ману е в ход, 28-та Дивя Юга, чиято четвърта ера - Кали Юга - започва през 3102 г. пр.н.е. д., оказва се, че сме живели около 5120 години в настоящата Кали Юга, а до края на този период остават около 426 880 години.

Изображение на бог Брахма

Брахма е изобразен като бог с четири лица (четирите лица представляват 4-те Веди (Ригведа, Яджурведа, Самаведа и Атхараведа), или 4-те Юги, или 4-те кардинални посоки, които той изследва, за да забележи всичко в създадения свят ). В ръцете на Брахма могат да се видят следните атрибути: скиптър, понякога черпак или лъжица, символично отразяващи Брахма като господар на ягите; kamamandu (съд), пълен с вода от свещената река Ганг, символизираща първичната субстанция, от която е възникнала Вселената; акшамала (броеница, която е необходима за отчитане на универсалното време), както и Ведите, като символ на знанието, или лотосовото цвете, като символ на проявения космос. Вахана (планината) на Брахма е лебед, олицетворяващ божествената мъдрост.

Брахма седи върху лотос, който олицетворява неговата вечна божествена същност, или в колесница, теглена от седем лебеда, представляващи седемте свята (локи).

Съпругата на Брахма

Според текстовете на Пураните съпругата на Брахма е богинята на знанието и мъдростта Сарасвати (санскрит: सरस्‍वती – „пълнотечаща“ – която е олицетворение на свещената река), генерирана от него чрез произнасяне на свещената сричка; според една легенда тя така го пленява с божествената си красота, че той създава четири лица за себе си, за да я съзерцава непрекъснато.

Съпругата на Бога символизира женското проявление на божествената творческа енергия, изначалната природа (Пракрити), материалната първопричина на Вселената, нейния женски фундаментален принцип. И Бог Брахма, отделил се от първопричината на съществуването, съживява с издишването си първоначалната природа.

Богинята Сарасвати е покровителка на изкуствата, науките, занаятите, майсторството и също така е почитана като създателка на санскритския език и азбуката Деванагари (санскрит: देवनागरी – „божествена писменост“). Съпругата на Брахма има много различни имена, едно от тях е Савитри, което означава "слънчева".

Тя обикновено се изобразява под формата на красива жена в бяло, което олицетворява чистотата и светлината на нейната същност, седяща на лотос, в четирите й ръце са представени следните атрибути: акшамала, книга, вина (музикален инструмент - като а символ на изкуството; най-висшият звук на небесните сфери, където двойствеността на съществуването се разтваря в съзнанието и се изчиства от влиянието на гуните на материалната природа; Нейната Вахана, също като тази на Брахма, е лебед, който има способността да разграничава истината от лъжата, което символично означава необходимостта да се разграничава истината от фалшивото знание, което отвежда търсещия от истинския Път. Често до богинята има паун - това е птицата на Слънцето, символ на мъдрост, красота и безсмъртие.

Сарасвати олицетворява истинското знание. Тя действа като помощник на всички, които се стремят да разберат същността на съществуването и да надхвърлят обичайните представи за живота, да знаят истината. Тя придружава човек по неговия духовен път, позволява му да разбере свещените писания, преодолявайки мрака и други препятствия.

Първите творения на Брахма

В началото на времето Брахма, по своя воля, започва да създава Вселената и, демонстрирайки четири вида творчески сили, Брахма създава богове, асури, предците на човечеството и хората. Обединявайки се с водите на първичния океан, Брахма приема частица тамас в себе си. Първоначално Брахма, приемайки аспекта на нощта (качеството на инертност, пасивност - проявление на гуната на Тамас), създава асури (а-сури, което означава „не богове“), след което изхвърля това тяло, в което Тамас е проникнал и става нощ. Приемайки формата на ден, в състояние на блажена наслада, той създава богове и, изхвърляйки тялото, то става ден. Все още в качеството на добротата (проявление на гуната на сатва), както в предишното тяло, но вече във вечерния здрач, мислейки се за баща на света, той създава предците на човечеството (питара), изхвърляйки и това тяло, става здрач между деня и нощта. И накрая, Брахма се превръща в утринния здрач (качеството на страстта е гуната на Раджас), или зората, и ражда хората, тялото на Брахма става здрач, разделящ нощта от деня. Така Брахма впоследствие създава всички останали живи същества.

И така, след като е създал четири основни вида същества - богове, асури, питари и хора, той допълнително създава движещи се и неподвижни неща, якши, писачи, апсари, кинари, ракшаси, птици, добитък, диви животни, змии и всичко, което е променливо или неизменно, всичко, което е тленно или нетленно. Всички същества са надарени със същите свойства, с които някога са били надарени, и това неизменно се случва отново и отново, с всяко творение.

„Маркандея Пурана“, глава 45 „Ред на сътворението“

В зависимост от времето на сътворението, създанията са активни в определени часове на деня: хората - сутрин, боговете - през деня, асурите - през нощта и питарите - вечер. Символичното представяне на деня, нощта и здрача са телата на Брахма, проявяващи се под формата на трите гуни на материалната природа, така че всички същества, създадени от Брахма, от боговете до хората, са подложени на влиянието на трите гуни.

Синове на Брахма

Брахма роди седем духовни сина - Великите Риши (Саптариши (санскрит: सप्तर्षि - "седем мъдреци")), които бяха призовани да му помогнат в процеса на създаване на Вселената. Те са прародителите на живите същества. Първоначално Ригведа споменава седем Риши, но те все още не са „индивидуализирани“ и нямат имена. По-късно броят им достига девет: във Ваю Пурана и Вишну Пурана към седемте се добавя още един Риши.

И така, според текстовете на Пураните, Брахма родил синове, надарени с интелигентност, подобни на него, чиито имена са: Бхригу, Пуластия, Пулака, Крату, Ангирес, Маричи, Дакша, Атри и Васища.

Първият син е Маричи (санскрит: मरीचि - „светеща светлина“), роден от душата на Брахма. Най-известният син на Маричи е Кашяпа, който е прародителят на богове и асури, хора и други живи същества, олицетворяващи изначалното единство на всичко създадено във Вселената.

Очите на Брахма създали неговия син Атри (санскрит: अत्रि – „ядец“) – бащата на бога на луната – Сома, както и бога на Дхарма, който защитава справедливостта.

Третият син на Създателя на Вселената е великият Ангирас (санскрит: अंगिरस्), който се родил от устата на Брахма и действал като посредник между боговете и хората.

Четвъртият син на Брахма, Пуластия (санскрит: पुलस्त्य) идва от дясното ухо на Създателя.

Петият син на Създателя Пулак (санскрит: पुलह) се появил от лявото ухо на Брахма.

Шестият, роден от ноздрите на Брахма, е Крату.

И седмият бил Дакша (санскрит: दक्ष – „сръчен“), роден от големия пръст на десния крак на Създателя.

Осмият син, роден от кожата на Брахма, е Бхригу (санскрит: भृगु – „блестящ“), който е пазител на небесния огън Агни, който предава на хората.

Деветият син, роден от ума на Брахма, е Васища (санскрит वसिष्ठ - „великолепен“).

Раждането на синовете на Брахма от определени части на тялото на бащата не трябва да се приема буквално, това са алегории на факта, че всички те са божествени творения, неотделими от Създателя-прародител, частици от неговата божествена същност и всяка частица от Бога е Самият Бог, излизащ от себе си.

Варна, създадена от Брахма, или каква каста се е появила от стъпалата на краката на Брахма

Стрелата на Брахма

Като твърд диамант или гръмотевичната стрела на Индра имаше фатална стрела, създадена от Брахма, чийто път не можеше да бъде блокиран от вековна скала!

"Рамаяна"

Брахма създаде оръжие, което може да се активира само чрез пеене на подходящите мантри. Такива оръжия са били достъпни само за воини, които са знаели как да го активират на финия план чрез звукови вибрации, създадени от пеене на мантри, и които също са знаели как да спрат действието му. Брахмастра на санскрит (ब्रह्‍मास्‍त्र) означава „стрела на Брахма“ или „оръжие на Брахма“ („астра“ – „връх“, „копие“, „стрела“). В древния индийски епос "Рамаяна", в частта, разказваща за смъртта на Равана, се описва стрелата на Брахма:

На върха му имаше пламък и изгаряне на слънцето,
И създателят напълни нейното оперение с вятъра,
И той създаде тялото на стрелата от космоса.
Тя не отстъпваше по размер нито на Мер, нито на Мандара.
Стрела със златна перка всички вещества и начала
Тя го попи и излъчи невероятен блясък.
Обвит в дим, като пламъка на края на вселената,
Той блестеше и вдъхваше страхопочитание на живите същества.
И пешаци, и слонове, и коне за добитък
Заплашен, напоен с жертвена мазнина и кръв,
Като твърд диамант или гръмотевичната стрела на Индра,
Имаше фатална стрела, създадена от Брахма,
Чийто път вековна скала не можа да препречи!
Тя проряза железни копия от летящо разстояние
И с гръм събори крепостните порти.
Стрелата, която небесният водач напомни,
Тя блестеше с луксозното си оперение, като птица.
И - миньонът на смъртта - воините на мъртвите тела
Този носител на пламък храни лешоядите.
За вражеската армия това беше равносилно на проклятие
Стрелата на Праджапати, която беше благословия за Рама!

„Рамаяна“, част 108, „Смъртта на Равана“

Това оръжие се споменава не само в Рамаяна, но и в Махабхарата, описанието му се намира в такива ведически текстове като Дханур Веда, където се говори подробно за науката за битката, и в Сканда Пурана, която също споменава различни видове на оръжия, използвани по време на битки между богове и асури. Действието на брахмастра се простира и върху трите свята, които са унищожени под въздействието на мощните ослепителни лъчи на Сурия и само същият брахмастра може да му противодейства, но сблъсъкът на две стрели на Брахма ще доведе до унищожаването на Вселената, тъй като действието на такова оръжие е подобно на космическия огън на Самвартак, който се случва в края на времето.

P.S. За да разберете истинската същност на Брахма, не бива да ограничавате ума си до материалистични представи за образа на Бог като вид хуманоидно създание, благоволило да прояви целия свят в материална форма. Изображенията на богове с човешки атрибути като правило съдържат антропоморфни изображения, които трябва да се възприемат от нас като алегории и метафори, олицетворяващи определени аспекти на божеството.



Подобни статии